ENGELSİZ İŞ VE İSTİHDAM

ENGELSİZ İŞ ve İSTİHDAM OFİSİ

Türkiye’de Sağlık Kurulu Raporu ile %40 ve üzerinde iş kaybı olan ve çalışmak isteyen engelli bireylerin kamu ve özel işyerlerinde istihdam kotası belirlenmiştir. Buna göre: İş Kanunu ile işverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç engelli, kamu işyerlerinde ise yüzde dört engelli işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler.

Kadıköy Belediyesi Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi Engelsiz İş ve İstihdam Ofisi
Engelsiz İş ve İstihdam Birimi, Kadıköy Belediyesi Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi bünyesinde 2005 yılından bu yana çalışmalarını sürdürmektedir. Birimde engelli bireylerin özelliklerine uygun, verimli ve uzun süreli istihdamları için danışmanlık ve yönlendirme hizmetleri verilmektedir.

Birimde Verilen Hizmetler
- Engelli bireylere, özgeçmiş formu oluşturma, iş başvurusunda bulunma, işe giriş mülakatlarında doğru ve etkili iletişim kurma konularında danışmanlık hizmeti verilir.
- İstihdam için talepte bulunan firmalara engelli bireyler nitelikleri doğrultusunda yönlendirilirler.
- Birimde istihdama yönelik çalışmaların yanı sıra istihdamı arttırmaya yönelik eğitim çalışmaları planlanır ve uygulanır.
- İşe yerleştirmenin ardından belli aralıklarla işveren ve çalışanlar ziyaret edilerek memnuniyet takibi gerçekleştirilir.
- Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS) için hazırlanan engelli bireylere danışmanlık verilir  ve sınava hazırlık kursları düzenlenir.
-  Kendi işini kurmak isteyen engelli bireylere işyeri açma sürecinde danışmanlık verilir.

Kayıt Koşulları
- İş için müracaat eden kişinin 18- 45 yaş arasında olması ve tam teşekküllü devlet hastanesinden % 40 ve üzeri engeli olduğunu gösteren Sağlık Kurulu Raporuna sahip olması,
- Türkiye İş Kurumu'na( İŞKUR) kayıtlı olması,
- Nüfus cüzdanını beyan ederek başvuru yapması gerekmektedir.
- Başvurular Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezine şahsen, mail yolu ile ya da aşağıda bulunan Başvuruda Bulunan başlığını tıklayarak yapılabilir.

Başvuruda Bulunun

İletişim:
Tel: 0 216 337 21 21
Adres: Mahmut Yesari Cad. No:84 Koşuyolu Mah. Kadıköy İstanbul
E-mail: engelsizistihdam@kadikoy.bel.tr
Web: engelsizsosyalhizmetmerkezi.kadikoy.bel.tr

Geri