A+ A-
Kayıt Ol İş ve İstihdam Başvuru Yap

İŞTE BEN

Otizmli Gençlerin İstihdamı

İŞ’TE BEN

Otizmli bireylerin de toplumun bir üyesi olarak temel hak ve hürriyetlerinden yararlanması ve insan hakları çerçevesinde toplumsal yaşama dahil olması önemlidir. Bir meslek ve iş sahibi olmakla kendiyaşamının sorumluluğunu alabilmesi, sosyal uyumunun artması, otizmli birey ile birlikte çalışan kişilerin bakış açılarının değişmesi, toplumsal farkındalığın artmasına olanak verilecektir. Bu sayede, engelli istihdamına yönelik modellerin ve politikaların geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması da hızlanacaktır.

Kadıköy Belediyesi Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Engelsiz Sosyal Hizmet Merkezi olarak bu gerekçelerle mezun olan otizmli gençler için "Destekli İstihdam "projesine başladık.

Projenin Amacı: Otizmli bireylerin istihdamını ve “Destekli İstihdam” uygulamalarını yaygınlaştırmak. Türkiye'de Dünyada uygulanmakta olan; Korumalı işyerleri, Yarı korumalı işyerleri uygulamalarının dışına çıkarak destekli istihdam uygulaması ile farklı bir model geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Projenin Başlangıcı:

 

 

 

 

 

İstihdama Geçiş Süreci Öncesindeki Çalışmalar:

İstihdama Geçiş Sürecindeki Uygulamalar:

Proje kapsamında öncelikle bu süreçleri tamamlayan gençlerden ikisi ile Kadıköy Belediyesine bağlı birimlerde 1 er haftalık işbaşı uygulama eğitimleri yapılmıştır. Bu uygulamayı tamamlayan gençlerden birisi bir tekstil atölyesinde yarı zamanla çalışmaya başlamıştır. Diğer otizmli genç ise  özel bir hastaneler grubuna işe yerleştirilmiştir. İşe yerleştirilmeden önce firmanın insan kaynakları, pazarlama ve tanıtım ve sosyal medya bölüm müdürleriyle toplantılar yapılmıştır. Hastane yöneticileri ile ayrı bir toplantıda proje anlatılmış ve süreç hakkında detaylı bilgilendirme yapılmıştır. İlgili birim yöneticileri ile istihdam edilecek otizmli genç hakkında bilgiler verilmiş ve iş analizi yapılarak uygun pozisyon belirlenmiştir.

 

Daha sonra, çalışacağı departmanda ki diğer kişilerle bilgilendirme toplantısı yapılmıştır. Sonrasında otizmli genç ile tüm birimlerin tanışması gerçekleştirilmiştir. İlk 15 gün süreyle haftada 3 gün giderek işi öğrenmesi ve oryantasyon çalışması yapılmıştır. 1 ayın sonunda personel servisi kullanması yönünde talebimiz olmuş ve servis sürücüsü ile tanışması ve bilgilendirilmesi yapılmıştır. Halen destek ve eğitimler devam etmektedir.

 

Bundan sonraki hedefimiz, örnek oluşturan sağlık sektörü başta olmak üzere, özel sektör firmalarıyla projemizi yaygınlaştırarak uygulamalara devam etmektir.